Inf3rnaL.CS-16.NET | addonsuri, resurse Forumul Oficial
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Respecta si vei fi respectat !
 
AcasaGalerieCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

Distribuiţi | 
 

 Metode de selectare Fundal Imagini

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
GeneralSkiTzZ
V.I.P
V.I.P
GeneralSkiTzZ

Mesaje : 6
Data de inscriere : 05/01/2012

Metode de selectare Fundal Imagini Empty
MesajSubiect: Metode de selectare Fundal Imagini   Metode de selectare Fundal Imagini Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 3:58 am

Photoshop - Incepatori


Diferite metode de selectare a fundalului unei imagini pentru a putea schimba imaginea de fundal sau a o sterge. Diverse metode, incepand de la cele mai simple pana la cele mai avansate metode de selectare a unui fundal.


Multi au probleme in a schimba fundalul unei imagini asa ca noi am venit cu o solutie in ajutorul lor. Am creat o lista cu cele mai uzuale metode de a selecta un fundal.

I.Folosind Magic Wand Tool (tasta W)
Cand ?

Putem folosi aceasta metoda cand avem fundalul delimitat de linii clare (de exemplu un cerc negru pe fundal rosu - dar si altele mai complicate).
Cum ?

Selectam unealta Magic Wand Tool, setam Tolerance, apoi tinand apasata tasta SHIFT (pentru a face selectii multiple) apasam click in diverse zone pentru a selecta intregul fundal.


Sa incercam cu urmatoare imagine:
Metode de selectare Fundal Imagini 1


Selectam Magic Wand Tool.
Intai setam valoare pentru Tolerance - cu cat aceasta este mai mare cu atat unealta Magic Wand Tool va selecta o gama de culori mai mare fata de cea selectata, atunci cand dati click.
Metode de selectare Fundal Imagini 2
Apoi incepem sa dam click, tinand apasata tasta SHIFT, in diferite puncte de pe cer (fundal):
Metode de selectare Fundal Imagini 3
Si in continuare incercam sa dam click in toate zonele in care vedem ca mai trebuie selectat.
Pentru anumite puncte putem selecta si unealta Rectangular Marquee Tool (M) si tinand apasata tasta SHIFT sa adaugam la selectie.
Metode de selectare Fundal Imagini 4
Dupa ce am terminat - click dreapta in scena - Layer Via Copy si izolam fundalul. Astfel avem acum fundalul intr-un nou layer si ii putem face ce dorim sa-l stergem sau sa-l schimbam.
Metode de selectare Fundal Imagini 5
Sus In jos
GeneralSkiTzZ
V.I.P
V.I.P
GeneralSkiTzZ

Mesaje : 6
Data de inscriere : 05/01/2012

Metode de selectare Fundal Imagini Empty
MesajSubiect: Re: Metode de selectare Fundal Imagini   Metode de selectare Fundal Imagini Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 4:01 am

II.Folosind functia Color Range
Cand?

In cazul in care fundalu,l in toata intregimea, de aceeasi culoare (sau nuante), culoare care nu se mai gaseste in restul imaginii, putem folosi foarte simplu functia Color Range.
Cum?

Sa incercam cu urmatoarea imagine:
Metode de selectare Fundal Imagini 6
Din partea de sus selectam Select - Color Range.
Metode de selectare Fundal Imagini 7
Din campul Select putem alege diferite optiuni. Recomand selectia "Sampled Colors", mutarea ferestrei inafara scenei si click in scena pentru a selecta culoarea fundalului.
Metode de selectare Fundal Imagini 8
Acum ca am selectat culoarea trebuie sa ne jucam cu valorea setarii Fuzziness.
Modificam valoarea acestei setari pana cand observam in imaginea alb negru ca a fost selectat tot fundalul (reprezentat prin alb).
Metode de selectare Fundal Imagini 9
Dupa ce am terminat, apasam OK si avem selectia cu fundalul. La fel il mutam intr-un nou layer prin Layer Via Cut pentru a-l putea modifica in voie.
Metode de selectare Fundal Imagini 10
Sus In jos
 

Metode de selectare Fundal Imagini

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

+
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Inf3rnaL.CS-16.NET | addonsuri, resurse Forumul Oficial :: Photoshop :: Tutoriale Photoshop-
Mergi direct la:  
Creeaza un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente